Pečeň a jej detoxikácia

pecen2

Pečeň je akousi chemickou továrňou tela, ktorá sa zapája do všetkých metabolických procesov prebiehajúcich v organizme. Pečeň plní viac ako 500 rôznych funkcií a tým top je metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín. Jej úžasnou schopnosťou je, že za priaznivých okolností dokáže regenerovať svoje vlastné tkanivo. Pokiaľ sa človeku odstráni aj veľká časť pečene, zachovaný zvyšok znova vytvorí celý orgán.

Pečeň je „čističkou“ organizmu. Jednou z najdôležitejších funkcií pečene je odstraňovanie toxínov z tela (detoxikácia). Čistí telo od rôznych jedovatých látok, ktoré sa dostali do tela cez kontaminované jedlo, nápoje alebo cez pokožku. V pečeni sa zneškodňujú priemyselné chemikálie (dioxíny), lieky (antibiotiká), drogy, alkohol. Pečeň mení ich chemickú štruktúru a stávajú sa inaktívne. Po požití jedovatých húb a rastlín má práve pečeň za úlohu všetky jedy premeniť tak, aby sa ľahko odstránili z tela. Ak je toxické zaťaženie veľmi veľké, môže dôjsť k nenávratným poškodeniam pečene, čím klesá výkonnosť „čističky“, jedovaté látky sa v tele nahromadia a dochádza k vážnym zdravotným problémom, ktoré sa môžu prejaviť kdekoľvek v organizme. Takisto lieky, ktoré ľudia berú od bolesti alebo na zníženie horúčky, môžu poškodzovať pečeň. Napríklad, ak to preženieme s používaním liekov s obsahom látky „paracetamol“, stanú sa pre nás toxické a môžu byť príčinou zlyhania pečene.

Poškodenie pečene iba zriedkakedy vedie k vážnym dlhodobým poruchám tohto orgánu, pretože má pozoruhodnú schopnosť regenerácie. Avšak, jej stav ovplyvňuje iné orgány. Ak je pečeň prepracovaná a sústavne zaťažovaná jedovatými látkami, neplní si poriadne všetky svoje úlohy. Z toho dôvodu dochádza k hromadeniu toxínov v tele, čo vedie k vzniku rôznych ochorení ako žltačka, mononukleóza, vitiligo, psoriáza, problémy so zrakom, metabolické poruchy, menštruačné problémy, či srdcovo-cievne ochorenia až nakoniec k vzniku rakoviny.

Menu na detox pečene:

2 dcl filtrovanej vody spolu s 1 čl Mladého jačmeňa

1čl pomletého pestreca mariánskeho

Raňajky: zelenina jemne naparená – brokolica, mrkva, ružičkový kel …

1čl pomletého pestreca mariánskeho

Obed: Špaldové rizoto so zelenými luskami alebo kyslou kapustou a naparenou brokolicou

1čl pomletého pestreca mariánskeho

Večera: zeleninový šalát s umeoctom a citrónom

2 dcl filtrovanej vody spolu s 1 čl Mladého jačmeňa

• piť minimálne 2litre čistej filtrovanej vody alebo teplej filtrovanej vody s citrónom, prípadne limetkou (ale iba vtedy, keď vám nebýva zima, máte teplé ruky aj nohy) alebo kvalitný zelený čaj

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné

Tajomstvá zdravia 256. – Nazdravie!

Tento deň sme sa pozreli na oslavy či svadby bez alkoholu. Pripomenuli sme si aj seriál Krok za Krokom, kde sa pokúšali presadiť zdravú stravu.Následne